Ahmet Baran

1983 Yılında Ankara’da doğdu. 8 yaşında girdiği TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu’nda musiki ile tanıştı. Musiki çalışmalarını aralıksız, başarıyla sürdüren Baran, yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda aldı.

        

Kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle on parmak için geliştirdiği kendine özgü bir teknikle bakış açısını genişleten sanatçı, geleneksel Türk müziği, pop, new age ve caz müziğinin önemli sanatçılarına sahne çalışmaları ve albüm kayıtlarında eşlik etti. Yerli ve yabancı basında konserleri hakkında övgü dolu kritikler alıp, icracılığını sınırların ötesine taşıyarak “Türk müziğinin harika çocuğu” olarak adından söz ettirmeyi başardı.

 

Caz müziğine ve doğaçlamaya olan tutkusu onu 2006 yılında neyzen Süleyman Erguner ve trompet virtüözü Wadada Leo Smith’le bir araya getirdi. Kurdukları caz orkestrasıyla New York’da “Tabligh” isimli albümleri yayınlandı.

 

Geleneksel melodi zenginliğini teknik ve çok sesli tınılarla birleştirdiği saz eserleri, sahne sanatları müzikleri, dizi ve reklam müzikleri, bilgisayar oyunu müzikleri, kısa metraj film müzikleri bulunan Baran, 2011 yılında Udi Kamuran Umuzdaş ile birlikte kendi bestelerinin de yer aldığı “İki Kelime” isimli enstrümantal bir albüm yayınladı. Kendi kuşağının önemli müzisyenlerinin yer aldığı "İki Kelime" grubuyla ülkemizi birçok platformda başarıyla temsil etti.

  

Müzikal kariyerine ek olarak bir dönem akademisyenlik yapan sanatçı, birçok amatör koronun şefliğini de yürüterek bilgi ve birikimlerini Türk ve yabancı öğrencileriyle paylaşmaktadır. Halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve TRT bünyesinde, televizyon programları, radyo emisyonları ve periyodik konserler vererek asli görevine devam etmekte, uluslararası çok yönlü bir kariyer sürdürmektedir.

 

Ahmet Baran adına özel olarak yapılmış kanun fotografları için tıklayın.