Ateş Erol

1975 yılında İstanbul'da doğdu. Müzisyen bir aileden geldiği için küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. 1983 yılında İstanbul Festivali'nde ilk konserini verdi. 1986 yılında girdiği İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü'nde, Mehmet İhsan ÖZER gözetiminde kanun eğitimi almaya başladı. Erol SAYAN, Prof. Dr. Selahattin İÇLİ, Nevzat ATLI, İnci ÇAYIRLI, Doç. Dr. Çetin KÖRÜKÇÜ, Fulya ŞEREN, Şehnaz RİZELİ,Göksel BAYKUT, Doğan DİKMEN, Doç. Dr. Cengiz ÜNAL gibi Türk sanat müziği üstadlarından repertuar ve Türk müziği nazariyatı dersleri aldı.

 

Çalgı Eğitimi Bölümü'nde orta ve lise eğitimini tamamlayıp, 1993'de girdiği çalgı eğitimi yüksek bölümünde Doç. Dr. Fikret KUTLUĞ, Doç. Dr. Erol DERAN, Prof. Dr. Şehvar BEŞİROĞLU ve Taner SAYACIOĞLU gibi hocalarıyla kanun sazı eğitimi gördü. Doç. Dr. Serdar ÖZTÜRK yönetimindeki İ.T.Ü. Çoksesli Korosu Orkestrası'nda çalışmalarda bulunup, genç yaşta 1. kanun olarak Yunus Emre Müzikali'nde ve İ.T.Ü Çoksesli Korosu Orkestrası'nda birçok konserde görev aldı.

 

Çok sayıda grup ve sanatçının yurt içi ve yurt dışı festivallerinde bulunup, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, Danimarka, Yunanistan, Fransa gibi birçok ülkede albüm ve sahne çalışmalarına katıldı. Ülkemizi birçok projede temsil eden Osman İşmen yönetimindeki orkestra konserlerinde ve albüm çalışmalarında bulundu. Bu grupla son çalışmaları olarak "Saharians" ve Türk müziği ile caz müziğini harmanlayan "Saz Eserleri, Caz Eserleri" adındaki enstrümantal albüm çalışmalarına katıldı. Günümüzde de bu gruplarla çalışmaları devam etmektedir.

 

2005 yılında Furkan Bilgi ile "Sadabad" grubunu kurup çeşitli konserler verdi. TRT bünyesinde bulunan birçok solist ve saz üstadları ile ülke ve yurt dışı  genelinde konserler verdi. Kültür Bakanlığı Türkiye tanıtımı ve ülkemizde yapılan Eurovision şarkı yarışmasıyla beraber, Kamil ÖZLER, Aydın ÖZARI, Tayfun BALARISI, Levent ALTINDAĞ, Eylem PELİT gibi birçok müzisyen ile tanıtım, sinema, televizyon, dizi, albüm ve film müzikleri çalışmalarında bulundu.

 

2002 - 2005 seneleri arası Boğaziçi Musiki Vakfı'nda Kanun Eğitmenliği ve 2009 - 2010 yılları arasında ise Maltepe Halk Eğitim Merkezinde Türk müziği Nazariyatı hocalığı yaptı. 2011 yılında İhsan ÖZER tarafından kurulan "Kanun OrkestrasI" grubunda halen gerek albüm, gerekse konser çalışmalarında bulunmaktadır. Neyzen Burcu KARADAĞ ile beraber konser çalışmaları devam eden ve halen aktif olarak müzik çalışmalarına çeşitli gruplarla katılan F. Ateş EROL, özel müzik eğitimi veren eğitim kurumları ve okullarda kanun, Türk müziği nazariyatı ve solfej hocası olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sanatçı adına özel olarak tasarlanan kanun fotoları için tıklayın.