Bahadır Şener

M. Bahadır Şener 1975 yılında İstanbul’ da doğdu. İlk öğrenimini tamamladıktan sonra 11 yaşında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavını kazandı. Konservatuar çalgı eğitimi bölümünde İhsan Özer’den kanun dersleri ve Erol Sayan, Nevzat Atlı, Selahattin İçli gibi Türk sanat müziği üstatlarından 10 sene eğitim aldı. 1996  yılında mezun olan sanatçı, 1998 yılında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında eğitimini başarı ile tamamladı.

 

Sanatçı, 1996 yılından itibaren  "Sarband" isimli Alman ve Türk müzisyenlerden oluşan toplulukla çalışmaya başladı. Bu toplulukla tarihi Türk Müziği üzerine Almanya, Hollanda, İspanya, Danimarka, İsveç, Fransa, Yunanistan, İngiltere ve Amerika’ da çeşitli konserler verdi.

 

1999 yılında T.R.T İstanbul Radyosu'nda sözleşmeli kanun sanatçısı olarak görev almaya başladı. Sanatçı T.R.T’ deki görevine halen devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul’ da Eyüp Musiki Cemiyeti’ nde ve çeşitli kurumlarda kanun öğretmenliği yapan M. Bahadır Şener, 2001 yılından itibaren Omar Faruk Tekbilek ile çalışmaya başladı. Yurt dışında birçok ülkede ve Türkiye’ de verdiği konserlerde sanatçıyla birlikte çalıştı. Eşlik ettiği diğer sanatçılar arasında ise Al Bano, Emma Chaplin, Alexsandro Safina, Patrızıo Buanne, Zülfü Livaneli, Sezen Aksu, Tarkan bulunmaktadır. Ayrıca sanatçı 15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde dünyaca ünlü İsrailli sanatçı Yasmin Levy’ ye Esma Sultan Yalısı’nda vermiş olduğu konserinde eşlik etmiştir.

 

2002 yılından bu yana Ferhat GÖÇER’ in müzik çalışmalarında sanatçıya eşlik etmekte olan M. Bahadır Şener, Sarband grubu ve Omar Faruk Tekbilek ile de yurt dışı konserlerine devam etmektedir.

 

Kanun fotoğrafları için tıklayın.